A leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok az ipari szektorban

2025.02.12.

Alapvetően minden cég a saját értékrendje és szükségletei mentén keres alkalmazottakat, így természetesen az elvárások is nagyon különbözőek lehetnek. Az állásinterjúk ugyanakkor mindenütt egészen hasonló tematika mentén zajlanak, így a felkészülés is lehetséges.

Állandó álláspiaci változások

Az álláspiacon szerzett rutin nem véletlenül egy létező fogalom, hiszen aki egyszer álláskeresőként és aztán munkavállalóként bekerül erre a piacra, az évek során sok különböző tapasztalattal és tanulsággal gazdagodhat. Az idők változásával ráadásul a viszonyok és bizonyos elvárások is változnak, ami tegnap még naprakész tudásnak számított, az mára már talán elavult, fölösleges képesség. A munkaerőpiac is dinamikusan változik, jellemzően sok különböző lehetőség bukkan fel napról-napra.

Álláskeresőként értelemszerűen akkor könnyebb alkalmazkodni az aktuális viszonyokhoz, ha új szereplőként már eleve az adott közegbe csöppenünk bele, ám sajnos azt kell mondani, hogy azok számára is muszáj felvenni a tempót, akiknek esetleg már hosszabb ideje nem volt szükségük álláskeresésre. Váltani ugyanakkor sokszor szükségszerű, máskor pedig érdemes, így mindenképpen azt javasoljuk, hogy mindenki maradjon naprakész az aktuális álláspiaci közeget illetően és próbáljon meg minél inkább alkalmazkodni.

A kiválasztási folyamatok kapcsán pedig mindenképpen érdemes kiemelni a személyes interjúkat, hiszen lényegében ezek során kamatoztatható leginkább az addig megszerzett tapasztalat, illetve az érdemi kérdések jelentős része itt dől el. Bár minden cég egy kicsit más, ahogy nincs két egyforma HR-es sem, bizonyos sablonok mindenhol ugyanúgy léteznek, melyekre nyugodtan fel lehet készülni. Ezért is érdemes tisztázni azt, hogy általában mik lehetnek a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok.

Egy interjú struktúrája

Egy állásinterjú során sokszor érezhetjük azt, hogy a feltett kérdések nem is igazán vonatkoznak sem a meghirdetett pozícióra, illetve arra sem törekednek, hogy általuk megismerjék személyiségünket, addigi tapasztalatainkat, illetve elképzeléseinket és jövőképünket. Azonban a sokszor kicsit értelmetlennek tűnő kérdések mögött is valós, erre mutatkozó szándék van, csupán nem direkt, hanem inkább absztrakt módon közelítenek a interjú alanyához. De ennek menedzselése szintén a feladat része.

A leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok között sok ilyet találunk, hiszen például nem egyszer merül fel az, hogy milyen állathoz hasonlítanánk magunkat, ami lássuk be, nem feltétlenül tűnik adekvát kérdésnek semmilyen pozíció kapcsán sem. Az erre adott reakciók és válaszok azonban már önmagukban is sokat elárulnak egy jelentkező attitűdjéről, így természetesen ezek a trükkösebb interjúkérdések is jól körülhatárolható HR-célokat szolgálnak.

Ettől persze sokszor sokkal direktebb és könnyebben értelmezhető kérdésekkel találkozhatnak az álláskeresők, hiszen sok múlik magán a cégen, annak filozófiáján és az általa elvárt kvalitásokon is. Nagy valószínűséggel például egy állás Győr autóiparában, mely egy mérnöki pozíciót céloz meg, sokkal inkább alapoz a valódi képességekre és szaktudásra, így a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok listájából is inkább a földhözragadtabb verziókra érdemes készülni. Mindenképpen érdemes persze néhány példát említeni a tisztánlátás végett.

Példák a felkészüléshez

A leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok gyűjteménye sok helyen fellelhető az interneten, elég kutatás után pedig egészen szép gyűjteményt állíthatunk össze ezekből. A készülés pedig sokkal könnyebb a valós példák használatával, hiszen így a legtöbb helyzetre előre számíthatunk és akár kész válaszokat is begyakorolhatunk az egyes kérdésekre. Nem árt ugyanakkor némi spontaneitást is meghagyni az interjúra, hiszen ez segíthet megismerni valódi, ösztönös énünket is, ami szintén pozitív adalék lehet egy ilyen beszélgetésben.

Jelen cikk terjedelméből fakadóan nincs lehetőség az összes leggyakoribb állásinterjú kérdés és válasz felsorolására, ugyanakkor néhány példát mindenképpen érdemes megemlíteni, illetve azt is, hogy ezekre mit érdemes válaszolni, milyen motivációt és célok vezérlik a kérdezőt egy sokszor akár bagatellnek tűnő érdeklődéssel. Lássunk tehát néhány példát:

1. Meséljen magáról

A legelső és talán legalapvetőbb kérdés, ugyanakkor nagyon könnyű rajta elcsúszni, hiszen nem mindegy mit válaszolunk rá. Erre a kérdésre pedig egy hétköznapi beszélgetés során is nehéz adekvát, összeszedett választ adni, így egy állásinterjú esetén érdemes lehet valamilyen konkrét történettel készülni, ami rávilágít személyiségünk bizonyos részeire, illetve néhány korábbi munkatapasztalatunkat is megemlíti.

2. Melyik három szó jellemzi Önt a leginkább?

Ez a kérdés gyors reakcióidőt és talpraesettséget vár az az interjúalanytól, így nem véletlen, hogy a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok között is megtaláljuk ezt. Erre is egyszerűen felkészülhetünk, ha előzetesen átnézzük a munkakörhöz tartozó elvárásokat és a munkaköri leírást, hiszen ez alapján azokat a képességeket emelhetjük ki, melyek abszolút alkalmassá tesznek minket a munkavégzésre.

3. Milyen fizetési igénnyel rendelkezik?

Ez talán az egyik legfontosabb, mégis leginkább kényelmetlen kérdés, ami egy interjú során felmerül. Szerencsére az első körben erre ritkán kerül sor, ám idővel elkerülhetetlenné válik az anyagiak tisztázása. Nem érdemes azonban megijedni, sem túl szerénynek, illetve túlzottan magabiztosnak lenni. Az interjú előtt érdemes egy kisebb kutatást végezni az adott pozíció átlagos bérével kapcsolatban és ez alapján egy reális, de számunkra is megfelelő összeget mondani.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!